6 października 2018 roku (niedziela) uczestniczyłem w uroczystej Mszy Świętej polowej, która odbyła się przy Kościele pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce z okazji 8. rocznicy przeniesienia Cudu Ciała Pańskiego do kościoła. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Białostocki Tadeusz Wojda.

12 października 2008 roku jeden z księży podczas udzielania komunii w Kościele pw. Św. Antoniego upuścił komunikant. Nie rozpuścił się on, jak zazwyczaj, w specjalnym naczyniu z wodą, lecz przybrał nową strukturę. Specjalistyczne badania wykazały, że jest ona identyczna z tkanką mięśnia sercowego człowieka w agonii.

Siedem lat temu Cząstkę Ciała Pańskiego wystawiono po raz pierwszy na widok publiczny. Przeniesiono ją z plebanii do Kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Od tamtej pory, na pamiątkę tego cudu, odbywają się w Sokółce coroczne uroczystości, które gromadzą tysiące wiernych. Arcybiskup Tadeusz Wojda w swojej homilii zwrócił uwagę na ostatnie akty nienawiści w stosunku do Kościoła i chrześcijan:

Napawają nas smutkiem parady równości, podczas których dochodzi do obrażania Jezusa i Jego Matki. Pytamy, dlaczego część młodzieży oddala się od Chrystusa i od Kościoła. Zastanawiamy się dlaczego jest coraz więcej tych, którzy negują prawo Boże i prawo moralne. Pamiętajmy, że życie zbudowane na Jezusie Chrystusie to życie zbudowane na skale.

W niedzielnej uroczystości wzięli udział m. in. parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych i instytucji publicznych.

Pierwsza niedziela października to w Sokółce Archidiecezjalny Dzień Eucharystii, ustanowiony na pamiątkę wydarzeń sprzed jedenastu lat. Co roku uczestniczą w nim setki wiernych, nie tylko z archidiecezji białostockiej.

 

Relacje medialne:

https://isokolka.eu/sokolka/30759-arcybiskup-tadeusz-wojda-zastanawiamy-sie-dlaczego-jest-coraz-wiecej-tych-ktorzy-neguja-prawo-boze-i-prawo-moralne-uroczystosci-w-sokolce-wideo-foto

https://bialystok.tvp.pl/44719052/11-rocznica-cudu-eucharystycznego-w-sokolce