1 września 2018 roku (sobota) o godzinie 4:45, a więc dokładnie 79 lat od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku w Suwałkach upamiętnione zostało to tragiczne wydarzenie. O tej porze w mieście symbolicznie zabrzmiały również syreny alarmowe.
Podczas uroczystości przypomniałem, że godzina 4:45 rozpoczęła koszmar sześcioletniej wojny i okupacji. 1 września hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, a dwa tygodnie później cios w plecy walczącej o niepodległość Polsce zadał inny wróg, Związek Sowiecki.
Podkreśliłem, że dzisiaj świat również musi mierzyć się z nowymi zagrożeniami – odradzającym się rosyjskim imperializmem, ale także terroryzmem czy cyberprzestępczością. Dlatego powinniśmy nieustannie czynić wszystko, aby zwiększać potencjał obronny naszego państwa i troszczyć się o gwarancje bezpieczeństwa Polski. Służy temu nasze członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim, rozbudowa i modernizacja polskiej armii, powstanie i rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej jako piątego rodzaju sił zbrojnych oraz zwiększanie nakładów budżetowych na obronność.
Niestety przez wiele lat władze naszego państwa miały złudne przeświadczenie, że jesteśmy na zawsze bezpieczni i podejmowały działania osłabiające nasz potencjał obronny. Tak było między innymi w Suwałkach, gdzie w latach rządów PO-PSL został rozformowany stacjonujący tutaj pułk, a pozostał jedynie niewielki 14. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej:
Dążymy do tego, żeby powrócił tutaj pułk, żeby garnizon suwalski usytuowany tuż przy przesmyku suwalskim, a więc w miejscu największego zagrożenia, był silniejszy.
Zaapelowałem również, aby nasze postawy i działania były zgodne z polską racją stanu:
Szanujmy naszą niepodległość – tak ciężko okupioną krwią milionów Polaków w naszych dziejach i czyńmy wszystko, by ją umacniać. Nie służą temu działania tych, którzy realizują swoje partykularne interesy przy pomocy „ulicy i zagranicy”, osłabiając naszą niepodległość i bezpieczeństwo. Taki to ma wymiar i trzeba o tym mówić.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego Grzegorz Mackiewicz, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Suwałk.
Podczas uroczystości zorganizowanej przez Dowódcę Garnizonu Suwałki i Społeczny Komitet Organizacji Regionalnych Obchodów Świąt Patriotyczno-Rocznicowych, któremu przewodniczę odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku. Zabrzmiał również utwór „Śpij kolego”.