9 września 2023 roku (sobota) uczestniczyłem wraz z żoną w uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę urodzin Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki, która odbyła się w Suchowoli.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 roku. Po powstaniu „Solidarności” stał się jej duchowym przywódcą. Sprawował również funkcję duszpasterza krajowego ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był nękany i inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku. W 2010 roku został beatyfikowany.

W swoim przemówieniu zaznaczyłem, że ”Ksiądz Jerzy Popiełuszko za wolną Polskę, za wiarę, za godność człowieka poniósł śmierć z rąk komunistycznych, ubeckich oprawców.  Ale swoim życiem, śmiercią i całym oddziaływaniem już po śmierci przyczynił się do tego, że mamy inną Polskę, Europę, świat. Winniśmy wszyscy trwałą pamięć i wdzięczność Bł. Księdzu Jerzemu za Jego dzieło i ofiarę życia dla obrony wiary, godności człowieka walkę o wolną Polskę. Nasza niepodległość jest także z Jego postawy, nauki i męczeńskiej śmierci”.

Po złożeniu kwiatów i przemówieniach okolicznościowych pod pomnikiem Bł. Ks. Jerzego Popiełuszko w Suchowoli oraz Mszy św. pod przewodnictwem  Ks. Biskupa Henryka Ciereszko odbył się rocznicowy koncert „Psalmy pokoju i miłosierdzia”.

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/230478

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/w-suchowoli-obchody-76-rocznicy-urodzin-bl-ks-jerzego-popieluszki

https://bialystok.tvp.pl/72609099/obchody-76-rocznicy-urodzin-bl-ks-jerzego-popieluszki

https://poranny.pl/w-suchowoli-odbyly-sie-uroczystosci-poswiecone-76-rocznicy-urodzin-bl-ks-jerzego-popieluszki-zobacz-zdjecia-i-wideo/ar/c1-17876645