14 września 2019 roku (sobota) wziąłem udział w obchodach 72. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, które odbyły się w Suchowoli.

Po złożeniu kwiatów przy pomniku kapłana w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Białostockiego ks. Tadeusza Wojdy odprawiona została Msza Święta. Następnie, w parku miejskim został wystawiony spektakl „Popiełuszko – droga do wolności i niepodległości” w wykonaniu artystów Teatru Dramatycznego w Białymstoku i tamtejszej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem wkład księdza Popiełuszki w odzyskanie suwerenności Polski i obaleniu komunistycznego systemu totalitarnego:

Dzisiejsza nasza wolność jest z niego, my wszyscy jako obywatele, jako wolny naród, jesteśmy z jego dzieła, z jego cierpienia, z jego nauki. Gdyby nie błogosławiony ksiądz Jerzy zapewne dłużej byśmy szli do naszej wolności. Ta ziemia, cała Polska i świat wiele zawdzięcza księdzu Popiełuszce, wiele nie tylko w wymiarze odzyskania wolności, ale również pogłębienia naszej wiary.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 roku. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku. Uroczystość beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się w 2010 roku.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/44397134/w-suchowoli-upamietniono-72-rocznice-urodzin-ks-jerzego-popieluszki

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173609

https://isokolka.eu/suchowola/30501-uczcili-pamiec-blogoslawionego-ksiedza-jerzego-popieluszki-wideo-foto