19 lipca 2015 roku odbyły się w Gibach (pow. sejneński) uroczystości upamiętniające 70. rocznicę operacji wojskowej wymierzonej w polskie podziemie niepodległościowe w powiatach augustowskim,suwalskim,sejneńskim i sokólskim,nazywanej dzisiaj Obławą Augustowską.

Miałem honor podczas uroczystości odczytać list Prezydenta Elekta Pana dr. Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników obchodów (zob. treść listu).

Przemawiając w tym symbolicznym miejscu powiedziałem od siebie m.in.:

„Dobrze,że udało mi się przekonać większość sejmową do podjęcia przed rokiem uchwały oddającej hołd ofiarom Obławy Augustowskiej i teraz do uchwalenia ustawy,która ustanawia 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Dzięki temu wiedza o tej zbrodni będzie szerzej znana w całej Polsce i stanie się częścią świadomości zbiorowej naszej narodowej wspólnoty. Mam też nadzieję,że dostępne informacje o Obławie znajdą należne miejsce w szkolnych programach nauczania. Mam przeczucie,że już w niedługim czasie poznamy pełną prawdę o tym ludobójstwie,a zwłaszcza dowiemy się,gdzie znajdują się doły śmierci i spoczywają doczesne szczątki pomordowanych”.

Relacje medialne:

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto