18 czerwca 2019 roku (wtorek) wziąłem udział w obchodach 70. rocznicy urodzin śp. Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego, które odbyły się w Warszawie i Krakowie.

Rano wraz z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na czele z Panią Minister Elżbietą Witek złożyliśmy wieniec pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Wieczorem w Katedrze Wawelskiej uczestniczyłem we Mszy Świętej w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Uczestniczyli w niej również Prezes Prawa i Sprawiedliwości Pan Jarosław Kaczyński, Prezydent RP Pan Andrzej Duda, Pan Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Metropolita Krakowski w homilii przypomniał, że Prezydent Lech Kaczyński zginął w drodze na obchody upamiętniające polskich oficerów zamordowanych w Katyniu:

Jak nie dziękować Panu Bogu za piękną i pełną poświęcenia służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej ze strony prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aż po jego ostatnie pragnienie serca uczczenia polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 70. rocznicę ich tragicznej śmierci? Jak nie modlić się dzisiaj za wszystkich, którym Boża opatrzność pozwala obecnie dzierżyć stery Rzeczypospolitej Polskiej, aby poprzez ich szczególne uwrażliwienie na sprawy społeczne naszego narodu, mogli budować cywilizację miłości, której celem jest poszanowanie każdej osoby ludzkiej?

Uczestnicy Mszy Świętej zeszli następnie do wawelskiej krypty, gdzie znajduje się sarkofag pary prezydenckiej. Tam Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o tej zbrodni.