8 września 2013 roku uczestniczyłem wraz z żoną w obchodach 69. rocznicy bitwy 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej,która miała miejsce we wrześniu 1944 roku w lasach rajgrodzkich w pobliżu wsi Osowe Grzędy.

Uroczystość,połączona ze świętem dożynkowym,rozpoczęła się Mszą św. w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rajgrodzie. Następnie licznie zgromadzeni jej uczestnicy przemieścili się pod pomnik bohaterów AK poległych w bitwie w Osowych Grzędach,gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów i wygłoszono wystąpienia okolicznościowe.

W swoim przemówieniu przypomniałem łączący się w jedną całość ciąg bohaterskich walk Polaków o niepodległość – obronę Westerplatte i kampanię wrześniową,podziemne zmagania Armii Krajowej,Akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie,walkę o prawdziwą wolność naszej Ojczyzny prowadzoną po zakończeniu II wojny światowej aż do 1956 roku przez żołnierzy niezłomnych Armii Krajowej Obywatelskiej,Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość,Narodowych Sił Zbrojnych i inne formacje zbrojne.

Oddając hołd poległym w bitwie w Osowych Grzędach i innych miejscach walk o niepodległość,przypominając ofiarę Żołnierzy Wyklętych,a także pomordowanych w Obławie Augustowskiej z lipca 1945 roku zakończyłem swoją wypowiedź słowami: Cześć Ich Pamięci. Nie dajmy zginąć poległym.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto