8 września 2012 roku na zaproszenie Starosty Powiatu Grajewskiego Jarosława Augustowskiego,Burmistrza Rajgrodu Czesława Karpińskiego. Burmistrza Grajewa Adama Kiełczowskiego,Prezesa Towarzystwa Przyjaciół 9.Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej Antoniego Dudzińskiego oraz Przewodniczącego Środowiskowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych por. Stanisława Wiśniewskiego uczestniczyłem wraz z żoną w obchodach 68.rocznicy bitwy z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy w Biebrzańskim Parku Narodowym (miasto i gmina Rajgród, powiat grajewski).
Po uroczystej mszy świętej w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rajgrodzie uczestnicy uroczystości zgromadzili się pod pomnikiem upamiętniającym tę bitwę obok leśniczówki Grzędy,by oddać hołd jej bohaterom i ofiarom.
W swoim wystąpieniu podziękowałem organizatorom i uczestnikom uroczystości za kultywowanie pamięci historycznej o tak ważnych,a wciąż za mało znanych wydarzeniach z historii walk o niepodległość Polski. Oddałem cześć żołnierzom Armii Krajowej walczącym w tej bitwie w ramach akcji „Burza”,aby Ziemia Rajgrodzka i Polska nie popadły z jednej okupacji (niemieckiej) w drugą (sowiecką). Cel podjętej walki był ten sam co w Powstaniu Warszawskim. Powiedziałem również,że niepodległość nie jest dana raz na zawsze i musimy być zawsze przygotowani do jej obrony, zgodnie ze starożytną dewizą Tytusa Liwiusza: Si vis pacem, para bellum (chcesz pokoju,gotuj się do wojny).
W tym kontekście wyraziłem niepokój o obecny stan naszej obronności wobec faktu,że polska armia liczy dzisiaj po raz pierwszy od niepamiętnych czasów mniej niż 100 tysięcy żołnierzy i jest tak słabo uzbrojona.