22 sierpnia 2020 (sobota) uczestniczyłem w jubileuszowych obchodach: 25-lecia istnienia parafii, 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 74. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, które odbyły się w Kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce.
Rozpoczęły się one wykładem ks. dr. Mariusza Boguszewskiego, podczas którego w oparciu o przygotowaną prezentację dokumentów, zdjęć oraz statystyk podsumowano dwadzieścia pięć lat działalności Parafii. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w koncercie bardów Solidarności – Andrzeja Kołakowskiego oraz Dariusza Kowalewskiego.
Podczas Mszy Świętej homilię wygłosił Ksiądz Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz.
„Zatrzymałem się na tej historii, ponieważ dzięki temu lepiej możemy zrozumieć, dlaczego nowy kościół został powierzony pod opiekę dwóch braci, ogłoszonych przez Stolicę Apostolską Świętymi. Także dla podkreślenia wspólnoty słowiańskiej. Sądzę, że dzięki temu rozwijający się kult świętych Cyryla i Metodego wzmocni duchowość słowiańską, a starożytnym tradycjom nada nowe życie, łącząc to z naukowymi badaniami także ze strony Kościoła Katolickiego nad chrześcijańską tradycją słowiańską” – powiedział m. in. Ksiądz Biskup. Podziękował również wszystkim budowniczym świątyni na czele z ks. Proboszczem kanonikiem Zygmuntem Bronickim.
Na placu przykościelnym umieszczono figurę Chrystusa cierniem ukoronowanego. Stanowi ona pamiątkę jubileuszu parafii. Jej poświęcenia dokonał Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej.
Druga część spotkania miała miejsce w Nadleśnictwie Hajnówka, w którym zostały przygotowane wystawy upamiętniające historię parafii Świętych Cyryla i Metodego, powstanie „Solidarności” oraz Danutę Siedzikównę „Inkę”.
W swoim wystąpieniu podkreśliłem rolę i znaczenie „Solidarności” w walce „o chleb i wolność, i nową Polskę”, która przyniosła naszej Ojczyźnie suwerenność i niepodległość po latach komunizmu i podporządkowania Związkowi Sowieckiemu, a także utorowała drogę do wolności Europy Środkowo-Wschodniej. „Dzięki odwadze ludzi „Solidarności”, którzy wystąpili przeciwko komunistycznemu zniewoleniu, mamy dzisiaj niepodległą Rzeczpospolitą, a nasza Ojczyzna może się bezpiecznie rozwijać, należąc do NATO i Unii Europejskiej. Historyczne znaczenie ruchu „Solidarności” nie zostało jeszcze należycie docenione. To jej zawdzięczmy, że runął mur berliński, że obalony został sowiecki totalitaryzm, że żyjemy w suwerennej i demokratycznej Polsce. Powinniśmy w naszym życiu publicznym nadal realizować wartości Sierpnia 1980 roku i ideały „Solidarności”.
Relacje medialne: