15 września 2016 roku w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się uroczystość 40–lecia funkcjonowania Suwalskiego Parku Krajobrazowego połączona z dwudniową konferencją „40 lat funkcjonowania parków krajobrazowych w Polsce. Stan i ochrona wód Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.

Na uroczystości jubileuszowej reprezentowała mnie moja Żona Lilianna Anna Zielińska,która podziękowała za zaproszenie Pani Teresie Świerubskiej – Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego i pogratulowała pięknego dorobku w zakresie ochrony unikatowego krajobrazu polodowcowego. Podkreśliła działalność edukacyjną,turystyczną,wydawniczą i sportową pracowników Parku,którzy na co dzień dbają o to dziedzictwo przyrody. Suwalski Park Krajobrazowy,który jest najstarszym i jednym z najpiękniejszych w Polsce zajmuje obszar 6338 ha i leży na terenie czterech gmin północno–wschodniej Polski: Jeleniewa,Wiżajn,Rutki Tartak i Przerośli.

Do największych atrakcji turystycznych Parku należy: Jezioro Hańcza,Głazowisko Bachanowo,Dolina Czarnej Hańczy,Góra Cisowa,Góra Zamkowa,Smolniki z panoramą Smolnicką,kompleks archeologiczny na Górze Zamkowej. Reprezentująca mnie na uroczystości Żona podczas swojego wystąpienia dodała także,że zauroczeni Czarną Hańczą rokrocznie,pomimo wielu obowiązków,bierzemy udział w spływie kajakowym tą malowniczą rzeką.

Relacje medialne:

foto

foto

foto