12 sierpnia 2023 roku (sobota) uczestniczyłem z żoną we Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, po której wraz z uczestnikami Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego oddaliśmy hołd Ofiarom zbrodni katyńskiej, katastrofy smoleńskiej i zesłańcom Sybiru.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński to wydarzenie cykliczne, ale w tym roku wygląda ono inaczej. Wojna na Ukrainie spowodowała konieczność ominięcia większości miejsc, które w minionych latach Rajd Katyński tradycyjnie odwiedzał. Chodzi o groby polskich oficerów, m.in. w Katyniu, Charkowie, Bykowni koło Kijowa, Miednoje. Tegoroczny rajd przebiega szlakiem polskiego oręża oraz szlakiem naszych zwycięstw i klęsk poprzez Kresy Rzeczypospolitej.

Rajd Katyński wystartował spod Pomnika Katyńskiego przy Placu Zamkowym w Warszawie w sobotę 12 sierpnia rano. Pierwszym przystankiem na patriotycznym szlaku było Sanktuarium Eucharystyczne w Sokółce.

Do przybyłych uczestników rajdu powiedziałem m.in. : „Dziękuję Wam za kultywowanie pamięci o naszych przodkach, o tych, którzy zginęli za wolność naszej ojczyzny. Nasza wolność obecna, współczesna, jest także z ich ofiary. I warto, żeby wszyscy o tym pamiętali, tak jak Wy pamiętacie, za co serdecznie Wam dziękuję .”

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne: 

https://sokolka.naszemiasto.pl/xxiii-motocyklowy-rajd-katynski-w-sokolce-pierwszym/ar/c1-9421843

https://isokolka.eu/sokolka/52148-motocyklisci-z-rajdu-katynskiego-przejechali-przez-sokolszczyzne-2-x-foto

https://sokolka.pl/2023/08/14/rajd-katynski-w-sokolce-3/