19 kwietnia 2023 roku (środa) uczestniczyłem w uroczystościach z okazji 160. rocznicy pierwszej bitwy Powstania Styczniowego na Ziemi Augustowskiej, które zostały zorganizowane pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Krasnymborze (gmina Sztabin, powiat augustowski).
Pierwsza bitwa podczas Powstania Styczniowego na Ziemi Augustowskiej została stoczona pod Jastrzębną 19 kwietnia 1863 roku pomiędzy oddziałem Józefa Ramotowskiego „Wawra” a wojskami rosyjskimi. Dokładnie w 160. rocznicę tej bitwy zostały zorganizowane przez Starostę Augustowskiego i Wójta Gminy Sztabin uroczystości w Krasnymborze. Rozpoczęły się one Mszą św. w intencji Ojczyzny i poległych powstańców z 1863 roku w Kościele pw. Świętego Rocha w Krasnymborze. Po Mszy św. przeszliśmy na cmentarz pod Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego, gdzie odbył się apel pamięci w wykonaniu żołnierzy 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ostatnim punkcie tej części uroczystości złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem oddając hołd bohaterom Powstania Styczniowego.
Kolejną częścią uroczystości było spotkanie jej uczestników w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze. Uczniowie zaprezentowali patriotyczny program artystyczny. Ostatnim punktem uroczystości były przemówienia organizatorów i zaproszonych gości.
Do zebranych uczestników obchodów powiedziałem m.in.: „Historia żyje, uczy i przynosi owoce, jeżeli się o niej pamięta, jeżeli jest ona trwałą częścią świadomości zbiorowej naszej narodowej wspólnoty. Dzisiaj została ona przywołana i wspólnie przez nas przeżyta podczas modlitwy w kościele, przejmującego kazania Księdza Dziekana Waldemara Sawickiego podczas uroczystości pod Pomnikiem żołnierzy, którzy zginęli w Powstaniu Styczniowym, a także w czasie przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli, którym za to dziękuję, patriotycznego programu artystycznego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 160. rocznicę wybuchu Powstania ustanowił rok 2023 rokiem Powstania Styczniowego. Nadaje to większą rangę uroczystościom rocznicowym w całej Polsce. Winniśmy pamiętać, że dzięki Powstaniu Styczniowemu, mimo że zakończyło się ono klęską, a także dzięki wcześniejszym i późniejszym zrywom niepodległościowym mamy dzisiaj wolną i suwerenną Polskę. Nasze dzieje potwierdzają słowa George’a Byrona: „Walka o wolność, gdy się raz zaczyna / Z krwią Ojca spada dziedzictwem na Syna”. Nasi przodkowie musieli wielokrotnie w ciągu ostatnich stuleci podejmować walkę zbrojną o odzyskanie utraconej niepodległości albo jej obronę, gdy była zagrożona – od Konfederacji Barskiej i Insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, walkę Legionów Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny światowej, obronę świeżo odzyskanej niepodległości w wojnie polsko-bolszewskiej 1919 roku, Kampanię Wrześniową 1939 roku, walkę na wszystkich frontach w czasie II wojny światowej, walki Armii Krajowej – największej podziemnej armii świata, aż po poświęcenie Żołnierzy Wyklętych i antykomunistyczne zrywy w latach PRL-u, które zakończyło pokojowe zwycięstwo Solidarności. W kategoriach długiego trwania Państwa i Narodu walki o wolność, podejmowane wielokrotnie w naszych dziejach, nawet jeśli nie kończyły się zwycięstwem, to miały wielki sens dla późniejszych wydarzeń, dla odzyskania i utrzymania suwerenności naszej Ojczyzny. Nasza współczesna niepodległość, którą cieszymy się od 30 lat wyrasta z patriotyzmu walk, ofiary i cierpienia poprzednich pokoleń. Takie uroczystości rocznicowe jak dzisiejsza powinny też ponownie uświadomić nam wszystkim, jak wielką wartością jest niepodległa Ojczyzna, a to z kolei powinno uczyć nas i kolejne pokolenia szacunku dla Niepodległej oraz uczciwej pracy dla zapewnienia Jej suwerennego bytu na przyszłość”.
W uroczystościach udział wzięli : Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński wraz z Wicestarostą Dariuszem Szkiłądziem, Wójt Gminy Sztabin Jarosław Karp, samorządowcy, przedstawiciele wojska, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Krasnegoboru i innych miejscowości Gminy Sztabin.
Galeria zdjęć:
Relacje medialne:
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/225577
https://bialystok.tvp.pl/69287230/w-holdzie-bohaterom-powstania
https://augustow.naszemiasto.pl/uczczono-bohaterow-bitwy-pod-jastrzebna/ar/c1-9293755