24 sierpnia 2019 roku (sobota) wziąłem udział w obchodach 100. rocznicy wyzwolenia Suwałk. Rozpoczęły się one od Mszy Świętej odprawionej w intencji suwalczan w Konkatedrze pw. św. Aleksandra. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru Związku Polskiej Organizacji Wojskowej.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że trzeba docenić naszą niepodległość, która wyrosła z wielkiego pragnienia wolności przez Polaków:

Dzisiaj powinniśmy, sięgając do historii, myśląc o niej i podejmując refleksję, docenić naszą suwerenność. Nikt chyba, tak jak Polacy nie zna goryczy niewoli i nikt tak jak my nie odczuwa radości i szczęścia, które płynie z wolności i niepodległości. Tak się potoczyła nasza historia. Dlatego róbmy wszystko, aby umacniać Polskę, dziś i dla przyszłości, bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, bo mamy do tego powody, współpracujmy z innymi, szanujmy innych, ale zawsze bądźmy dumni z naszej Ojczyzny.

Przypomniałem także, że Suwalszczyzna nie od razu znalazła się w granicach Polski, a na tym terenie trwały jeszcze walki między Polakami i Litwinami o Suwałki i Sejneńszczyznę. Powstanie sejneńskie, które wybuchło 23 sierpnia 1919 roku zakończyło się sukcesem Polaków i zdobyciem Sejn 28 sierpnia 1919 roku.

24 sierpnia 1919 roku do miasta wkroczyły oddziały 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Trzy tygodnie później, 12 i 13 września 1919 roku miasto podejmowało z wizytą Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Marszałek wygłosił wówczas przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

 

Relacje medialne:

http://www.suwalki24.pl/article/1,100_rocznica_wyzwolenia_suwalk_msza_sw_i_uroczystosci_na_placu_marszalka_pilsudskiego_wideo

http://www.suwalki.info/informacje-24996-,,Dzisiaj_ziemia_wasza_jest_wolna.html

https://bialystok.tvp.pl/44078770/wyjatkowe-rocznice

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/172771

,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”