15 sierpnia 2020 roku (sobota) uczestniczyłem w obchodach Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Wiktorii Warszawskiej w Kolnie (powiat kolneński, województwo podlaskie).

Rozpoczęły się one zbiórką pocztów sztandarowych i Mszą św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego w Kościele pw. św. Anny w Kolnie. Następnie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikami: Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego i „Solidarności”. Główne uroczystości odbyły się na Starym Cmentarzu.

Sto lat temu nasi bohaterscy przodkowie ocalili w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej, najpierw w Bitwie Warszawskiej, potem w Bitwie Niemeńskiej świeżo odzyskaną, upragnioną przez pokolenia niepodległość. Polska nie istniała na mapach świata przez prawie półtora wieku. Dzięki walce, zrywom powstańczym, patriotyzmowi Polaków i ich poświęceniu, wielu ofiarom, a także kontekstowi międzynarodowemu, który pod koniec I Wojny Światowej zaczął sprzyjać naszym dążeniom do wolności, odzyskaliśmy niepodległość i samodzielny byt państwowy. Niepodległość ta została zaraz potem, po niecałych dwóch latach, znowu śmiertelnie zagrożona, bo armia czerwona jako najpotężniejsza i najgroźniejsza armia świata wkroczyła na terytorium naszej Ojczyzny. Podziwiamy dzisiaj bohaterstwo naszych przodków, ich heroizm, podziwiamy mądrość dowódców – Marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Tadeusza Rozwadowskiego, generała Jana Henryka Podhorskiego i innych dowódców polskich wojsk. Podziwiamy męstwo i odwagę żołnierzy, ale także jesteśmy pełni podziwu dla postawy całego narodu, ponieważ młode państwo polskie potrafiło wystawić do walki z bolszewikami prawie milionową armię. Dzisiaj trudno nawet nam to sobie wyobrazić – podkreśliłem m. in. w swoim wystąpieniu.

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Kolna Andrzej Duda powiedział: Wielce szanowni goście i patriotycznie zgromadzeni mieszkańcy Kolna. Przyszło nam żyć w czasach doniosłych i ważnych rocznic, tym istotniejszych, że okrągłych. Niemal 2 lata temu braliśmy liczny udział w obchodach stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę, upragnionej przez 123 lata zaborów, niepodległości. Dzisiaj mamy zaszczyt cieszyć się z równie okrągłej rocznicy jednej z niewielu wygranych batalii – Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Uroczystości zakończył Apel Poległych w wykonaniu harcerzy i koncert pieśni patriotycznych o tematyce żołnierskiej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej w Kolnie.

Relacje medialne:

https://www.umkolno.pl/index.php?wiad=765

http://powiatkolno.pl/index.php/dla-mieszkancow/659-swieto-wojska-polskiego-w-kolnie

https://kolniak24.eu/pl/11_wiadomosci/12104_obchody-swieta-wojska-polskiego-w-kolnie.html

https://www.narew.info/wiadomosci/20956,pamiec-ulani-i-grochowka-w-kolnie-video

https://www.youtube.com/watch?v=ww-SCKzSWfU

https://wspolczesna.pl/swieto-wojska-polskiego-uroczystosci-w-kolnie-zdjecia/ga/4902057/zd/7692827