3 czerwca 2019 roku (poniedziałek) wziąłem udział w obchodach jubileuszu 100. rocznicy powołania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku, które odbyły się w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że historia WKU w Białymstoku zaczęła się w 1919 roku, w momencie, kiedy polskie państwo odradzało się po 123 latach zaborów. Zwróciłem uwagę, że w dzisiejszych czasach musimy być stale gotowi na zagrożenia dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny:

Niektórzy ulegają złudzeniu, że ponieważ jesteśmy w NATO i nie ma bezpośredniego zagrożenia wojną, to nie trzeba zbyt wiele robić. Jednak Polska jest w takim położeniu, że zawsze musimy być czujni. Odżywa imperializm rosyjski, wojna hybrydowa, rosyjskie demonstracje siły – to wszystko musi być brane pod uwagę, musimy być przygotowani, by działać szybko i sprawnie i jest to również zadanie Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Podczas obchodów wyróżnienia otrzymali komendanci różnych służb, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, stowarzyszeń i organizacji wojskowych, a także pracownicy białostockiego WKU.

Powiatową Komendę Uzupełnień w Białymstoku powołano do życia 24 czerwca 1919 roku. Najpierw mieściła się przy ul. Św. Rocha 2. Po przemianowaniu jej w Komendę Rejonów Uzupełnień siedzibę przeniesiono do budynku przy ul. Lipowej 35, gdzie funkcjonuje do dziś pod nazwą Wojskowa Komenda Uzupełnień w Białymstoku. Obejmuje swym działaniem miasta i gminy w powiatach: białostockim, monieckim i sokólskim oraz sam Białystok.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/42918846/100-lat-wojskowej-komendy-uzupelnien-w-bialymstoku

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/169899