10 października 2018 roku (środa) Pan Premier Mateusz Morawiecki gościł w województwie podlaskim. Wspólnie z szefem rządu wziąłem udział w spotkaniach, które odbyły się w Białymstoku, Sokółce, Augustowie, Suwałkach i Sejnach. 

 

Inauguracja roku akademickiego 2018-2019 Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Swoją wizytę w województwie Pan Premier rozpoczął w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował rok akademicki 2018-2019. Podczas uroczystości szef rządu podkreślił, że rozwój nauki jest obecnie coraz bardziej związany z gospodarką, a usługi medyczne stanowią jeden z kluczowych programów rozwoju gospodarczego:

W Planie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju uważamy medycynę, usługi medyczne, aparaturę medyczną za jeden z flagowych, zasadniczo kluczowych programów dotyczących rozwoju gospodarczego w ogóle, a nie tylko medycyny i służby zdrowia.

Z przyznanych 3 mld zł na polskie uniwersytety zdecydowaliśmy się przeznaczyć 2 mld zł na uniwersytety – nazwijmy to – regionalne, takie jak Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Środki te potrzebne są do budowy konkurencyjnej aparatury, procesów dla kolejnych badań i rozwoju.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to największa uczelnia medyczna w regionie, uznawana za jedną z najlepszych w Polsce. Posiada najwyższą kategorię A przyznawaną uczelniom przez resort nauki. Na piętnastu kierunkach studiuje łącznie 5,2 tys. studentów, z tego ponad 1,5 tys. na pierwszym roku. Uczelnia w swojej ofercie ma też studia w języku angielskim.

W uroczystej inauguracji wziął udział również Minister Zdrowia Pan Łukasz Szumowski.

 

 

Konferencja prasowa w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce

W trakcie wizyty w Sokółce Pan Premier przekazał promesę w wysokości prawie 1,5 mln złotych na zakup specjalistycznego sprzętu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Podczas konferencji podkreślił, że w ubiegłym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył ponad miliard dodatkowych środków na inwestycje sprzętowe w szpitalach. W tym roku pomoc kierowana do szpitali jest kontynuowana:

Podjęliśmy zobowiązanie, żeby przeznaczać coraz więcej środków na służbę zdrowia, aby ją unowocześnić. Już teraz działają programy pilotażowe e-recept, a w najbliższych miesiącach będziemy wdrażać te rozwiązania w całej Polsce.

 

Chciałem z ogromną radością potwierdzić, że inwestujemy w blok operacyjny i specjalny sprzęt tu w szpitalu w Sokółce.

Pan Premier wyraził przekonanie, że długoletnie inwestycje, również w zakresie kształcenia nowych lekarzy, pozwolą stworzyć jak najlepsze warunki dla kadry medycznej, by lekarze nie musieli wyjeżdżać z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy.

Wystąpienie Pana Premiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji prasowej w Sokółce:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=194&v=DWoWWCNHsfs

 

 

Spotkanie z mieszkańcami Augustowa

Następnie Pan Premier udał się do Augustowa, by tam na Rynku Zygmunta Augusta spotkać się z mieszkańcami miasta. Podczas swojego wystąpienia podkreślił wartość walorów przyrodniczych i turystycznych Augustowa. Podkreślił, że warunkiem, aby miasto mogło w pełni z nich korzystać, jest modernizacja dróg lokalnych oraz budowa drogi ekspresowej, która dobrze skomunikowałaby Augustów z resztą Polski. Dodał, że miastu potrzebny jest również remont dworca PKP.

 

 

O programie „Czyste Powietrze” w Suwałkach

Podczas wizyty w województwie podlaskim Pan Premier odwiedził również Suwałki, gdzie wziął udział w spotkaniu dotyczącym rządowego programu „Czyste Powietrze”. Odbyło się ono w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. 

Pan Premier podkreślił, że program „Czyste Powietrze” łączy się z gospodarką odpadami, ale też z programem termomodernizacji i gazyfikacji.

Do wydania jest ponad 100 miliardów złotych. Dzięki tym pieniądzom możemy poprawić sytuację jakości powierza w 4-5 milionach gospodarstw domowych – zaznaczył szef rządu.

O szczegółach programu mówił obecny na spotkaniu Sławomir Mazurek, Wiceminister Środowiska:

Problem tkwi w tym, czym palimy w piecach, czyli odpadami i słabej jakości węglem. To musi się zmienić. Potrzebne są do tego narzędzia i ten program takie narzędzia daje.

W ramach programu „Czyste Powietrze” właściciele domów jednorodzinnych w ciągu najbliższych 10 lat będą mieli szanse m. in. wymienić stolarkę okienną i drzwiową czy zamontować pompy ciepła. Do tej pory wnioski w tej sprawie złożyło już ponad 4,5 tysiąca osób.

 

 

Tego dnia razem z Panem Premierem złożyliśmy również kwiaty na Wzgórzu Krzyży w Gibach – w miejscu pamięci poświęconym Ofiarom Obławy Augustowskiej.