11 października 2018 roku (czwartek) uczestniczyłem w konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Suwałkach z udziałem Pani Premier Beaty Szydło.

Wiceprezes Rady Ministrów mówiła o szansach i perspektywach rozwoju, jakie stoją przed samorządami Suwalszczyzny. Zapewniła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma szereg projektów, które pomogą rozwijać się tej części kraju.

Pani Premier przypomniała, że polityka rządu koalicji PO-PSL prowadziła do wyludniania wsi i małych miejscowości:

Likwidowano posterunki Policji, szkoły, placówki Poczty Polskiej, zamykano możliwości dojazdów do innych części kraju. Dziś stawiamy na zrównoważony rozwój, którego motorami będą programy „Czyste Powietrze, Dostępność, Mieszkanie Plus oraz Fundusz Dróg Samorządowych. 

Zaakcentowała, że w ostatnich latach podejmowana są działania celem połączenia Suwalszczyzny z resztą kraju:

Realizujemy kolejne etapy tras Via Baltica, Via Carpatia i Rail Baltica. To sztandarowe inwestycje drogowe o znaczeniu krajowym. Ale zostały ogłoszone również programy lokalne, dzięki którym samorządowcy otrzymają pomoc rządową na drogi powiatowe i gminne.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że dobra zmiana musi dotrzeć również do Suwałk:

Wystarczy porównać, jak Polska wyglądała w 2015 roku, a jaka jest teraz. W Suwałkach wciąż rządzą postkomuniści, byli agenci, układy i nepotyzm. Suwalczanie chcą odetchnąć świeżym powietrzem. Dlatego proszę o powszechny udział w wyborach. Zróbmy wszystko, byśmy nie musieli wstydzić się swojego samorządu.

Wymieniłem inwestycje, jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje lub będzie realizował w Suwałkach – między innymi obwodnica miasta, nowe siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury czy budowa hali produkcyjnej dla osadzonych w Areszcie Śledczym.

Z władzami PKP SA rozmawiamy też o dworcu kolejowym, który powinien być położony przy Utracie. Pociągi muszą bezkolizyjnie dojeżdżać do centrum. To jest pomysł, który teraz w kampanii „przejął” obecny prezydent. Powtarzam, trzeba współpracy rządu z samorządami, wtedy będziemy mieli lepsze efekty.

Pani Premier wyraziła swoje poparcie dla Grzegorza Mackiewicza – kandydata Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko prezydenta miasta, jak również dla lidera listy do Sejmiku Województwa Podlaskiego Romualda Łanczkowskiego, a także pozostałych kandydatów PiS do poszczególnych szczebli samorządu.

 

Relacje medialne:

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/160722

http://www.suwalki24.pl/article/1,beata-szydlo-na-konwencji-pis-w-suwalkach-teraz-czas-na-samorzady-zdjecia

http://www.suwalki.info/news.php?id=23446

Wicepremier Beata Szydło w Suwałkach zachęcała do głosowania na „biało-czerwoną drużynę” (audio)