6 maja 2019 roku (poniedziałek) otworzyłem w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w czasie ubiegłorocznych pożarów w Szwecji pt. „POLSKA SOLIDARNA W EUROPIE. Polscy strażacy w Szwecji”.  Zdjęcia z tej akcji można zobaczyć w holu urzędu.

Podkreśliłem, że poprzez wystawę fotografii upamiętniających ubiegłoroczne działania polskich strażaków w Szwecji doceniamy trud funkcjonariuszy wspierających Szwedów w walce z olbrzymimi pożarami, które wybuchły tam w 2018 roku. Znakomicie reprezentowali oni naszą Ojczyznę za granicą:

Strażacy pokazali tam swoją ofiarność, profesjonalizm i doskonałe przygotowanie do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Po pobycie w Szwecji zostawili tak dobre oceny, że pewnie dyplomacja musi długo pracować, żeby osiągnąć taki efekt. Za promocję służby strażackiej, a zwłaszcza za promocję Polski w Europie, chcę strażakom bardzo serdecznie podziękować. Są oni najlepszą polską marką.

20 lipca 2018 roku do Szwecji udała się grupa 139 strażaków z 44 pojazdami ratowniczo-gaśniczymi. Szwedzkich ratowników wspierali funkcjonariusze z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i mazowieckiego. Byli oni samowystarczalni pod względem logistycznym – mieli własne wozy, namioty i wyżywienie oraz medycznym, ponieważ w skład grupy wchodzili również ratownicy medyczni.

12 lutego 2019 roku wystawę w Parlamencie Europejskim otworzył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, a 13 marca wspólnie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim otworzyliśmy tę wystawę w holu głównym gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W kolejnych miesiącach wystawa będzie pokazywana w następnych województwach.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/42501021/wystawa-poswiecona-dzialaniom-polskich-strazakow-w-szwecji

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/168718