23 czerwca 2018 roku (sobota) uczestniczyłem wraz z żoną w uroczystych obchodach Święta 9. Pułku Strzelców Konnych oraz święcie Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie, którego patronem jest 9. PSK w Grajewie. 

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na teren Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie (teren dawnych koszar 9. PSK), gdzie odbył się Apel Pamięci w wykonaniu kompanii honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Następnie liczne delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamięci poświęconą 9. Pułkowi Strzelców Konnych, która znajduje się w szkolnym hallu.

W swoim wystąpieniu podziękowałem Szkole za kształtowanie postaw patriotycznych, między innymi poprzez kultywowanie tradycji wojskowych związanych z 9. Pułkiem Strzelców Konnych oraz za prowadzenie kształcenia w klasach mundurowych. Podkreśliłem, że na szczęście czasy wpajanego młodzieży i społeczeństwu szkodliwego pacyfizmu mamy już za sobą. Optymizmem napawa to, że Polska zwiększa bezpieczeństwo państwa i obywateli poprzez modernizację armii, zwiększenia nakładów budżetowych na obronność, umacnianie pozycji Polski w NATO, obecność sił sojuszniczych na terenie Rzeczypospolitej, tworzenie i rozbudowę Wojsk Obrony Terytorialnej, zapowiedzianą decyzję o utworzeniu nowej dywizji Wojska Polskiego, która ma zostać rozlokowana na terenie północno-wschodniej i wschodniej części Polski oraz poprzez wspieranie i rozwój klas mundurowych w polskich szkołach.

Podczas uroczystości na placu przed Zespołem Szkół nr 2 w Grajewie klasa mundurowa zaprezentowała pokaz musztry paradnej.