W dniach 28 i 29 października uczestniczyłem w uroczystościach przekazania samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Płonce Kościelnej (gmina Łapy, powiat białostocki) i w Jeziorku (gmina Piątnica, powiat łomżyński).

Podkreśliłem, że zakupy samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP są możliwe dzięki środkom budżetowym. W obu przypadkach znaczną część kwoty zakupu pokryły środki pochodzące z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, jak również również środki samorządowe (gmina Piątnica w połowie sfinansowała zakup samochodu dla jednostki OSP Jeziorko, a gmina Łapy przeznaczyła na zakup wozu strażackiego dla OSP Płonka Kościelna 200 tys. zł).

Podziękowałem strażakom za ich ofiarność i stałą gotowość do niesienia pomocy tym, którzy znajdują się w niebezpieczeństwie. Podkreśliłem, że druhowie ochotnicy to wolontariusze, którzy z potrzeby serca ratują ludzkie zdrowie, życie, dobytek i środowisko, a jednostki OSP, w których działają, są bardzo ważnym elementem systemu ratownictwa i bezpieczeństwa. Nie mają jednak możliwości, żeby samodzielnie kupować tak drogi sprzęt jak pojazdy ratowniczo-gaśnicze, dlatego władze publiczne powinny je wspierać. Dla jednostek OSP w całej Polsce zakupione zostaną co najmniej 382 samochody na kwotę około 285 mln zł. 

Podczas wizyty w gminie Łapy złożyłem kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza znajdującym się na łapskim cmentarzu.

W uroczystościach wziął udział m. in. Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

 

Relacje medialne:

http://www.mylomza.pl/home/region/item/19199-nowy-w%C3%B3z-dla-osp-w-jeziorku-video.html

https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=50421

http://www.lapy.pl/index.php?wiad=4367

 

Przekazanie samochodu dla jednostki OSP Płonka Kościelna
Przekazanie samochodu dla jednostki OSP Jeziorko