W dniach 2 – 6 maja 2018 roku uczestniczyłem w powiatowych obchodach Dnia Strażaka w Wysokiem Mazowieckiem (2 maja), Grajewie (4 maja), Kolnie (4 maja), Zambrowie (5 maja) i Sokółce (6 maja).

W skierowanych do strażaków oraz wszystkich uczestników uroczystości słowach podkreśliłem, że Straż Pożarna to obecnie najbardziej wielofunkcyjna ze wszystkich służb. 25 % aktywności Straży Pożarnej stanowi gaszenie pożarów, a pozostała część to niesienie pomocy podczas innych zagrożeń.

Funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhnom i druhom Ochotniczej Straży Pożarnej podziękowałem za ich ofiarność, oddanie ludziom i Polsce oraz za to, że na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców poszczególnych powiatów i z oddaniem niosą im pomoc w każdych warunkach, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Zaznaczyłem, że strażacy ratują ludzkie zdrowie, życie, mienie, a także środowisko. Robią wszystko, co możliwe, aby zapobiec nieszczęściom, a jeżeli one się zdarzają – spieszą na ratunek.

W ciągu roku strażacy podejmują ok. 520 tys. interwencji, co oznacza, że wyjeżdżają do zdarzeń średnio mniej więcej co minutę. Oznacza to, że właściwie nie ma takiego czasu, kiedy ktoś by nie potrzebował ich pomocy, a nieszczęścia zdarzają się zwykle nagle i niespodziewanie. Polacy doceniają służbę strażaków, co potwierdzają sondaże, według których Straż Pożarna cieszy się aż 95 % zaufaniem społecznym. Mówiłem również o wsparciu, jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości kieruje do strażaków zawodowych oraz druhów z ochotniczych straży pożarnych. Dzięki programowi modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 Straż Pożarna otrzyma ponad 1 mld 700 mln zł, z czego 501 mln zł trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Podczas uroczystości, które odbyły się w miastach powiatowych województwa podlaskiego strażacy otrzymali odznaczenia i awanse.

W trakcie zambrowskich obchodów wręczyłem w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Andrzeja Dudy Brązowy Krzyż Zasługi Pani Marii Zofii Dąbrowskiej – nauczycielce Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie.

 

Relacje medialne:

http://wysokomazowiecki24.pl/news/wysokie-mazowieckie/7850.html

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/154851

http://www.powiatzambrowski.com/home/1982-powiatowe-obchody-dnia-strazaka

https://isokolka.eu/sokolka/24571-awanse-i-medale-dla-sokolskich-strazakow-foto-wideo

 

Obchody Dnia Strażaka w Wysokiem Mazowieckiem
(2 maja 2018 roku)

 

 

Obchody Dnia Strażaka w Grajewie (4 maja 2018 roku)

 

 

Obchody Dnia Strażaka w Kolnie (4 maja 2018 roku)

 

 

Obchody Dnia Strażaka w Zambrowie (5 maja 2018 roku)

 

 

Obchody Dnia Strażaka w Sokółce (6 maja 2018 roku)