5 lutego 2018 roku (poniedziałek) w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy wręczyłem porucznikowi Kazimierzowi Chodzickiemu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pan Kazimierz Chodzicki znaczną część swego życia poświęcił walce o wolność Ojczyzny. W latach 1944-1945 podjął działalność partyzancką w Armii Krajowej. Po zakończeniu II wojny światowej działał w zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. W 1952 roku za swoją działalność w AK został skazany na 3 lata więzienia, a po uwolnieniu nadal prowadził działalność antykomunistyczną. W 1980 roku nawiązał współpracę z „Solidarnością”, uczestniczył aktywnie w tworzeniu struktur Związku w zakładach pracy na terenie ówczesnego województwa łomżyńskiego. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. Po uwolnieniu do końca lat 80. kontynuował działalność opozycyjną m. in. zajmując się rozprowadzaniem publikacji z „drugiego obiegu” oraz organizowaniem konspiracyjnych spotkań z rolnikami.

Podczas uroczystości wręczenia Orderu podkreśliłem, że droga, którą przeszedł porucznik Kazimierz Chodzicki była drogą prawdziwych polskich bohaterów – wiodła ona od Armii Krajowej po Solidarność.

Pan Kazimierz Chodzicki był jednym z Żołnierzy Niezłomnych, których walka została przywrócona do zbiorowej pamięci dopiero w ostatnich latach dzięki inicjatywie śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego ustanawiającej 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Relacje medialne:

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/152033

http://www.powiatzambrowski.com/home/1861-kazimierz-chodzicki-uhonorowany-wysokim-odznaczeniem-panstwowym