9 kwietnia 2018 roku (poniedziałek) w Białymstoku odbyło się podsumowanie rozpoczętej 1 marca akcji MSWiA „SpoKREWnieni służbą”. Podczas jej trwania na terenie całego kraju, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, krew oddawali funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz żołnierze Wojska Polskiego. Zbiórki krwi organizowano m. in. przed komendami Policji i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad dwustu jednostkach Wojska Polskiego. W akcję włączyło się także wiele osób cywilnych.

Podczas spotkania w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim podkreśliłem, że w tegorocznej edycji akcji w województwie podlaskim zebrano niemal 430 litrów krwi (prawie dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym), którą oddało ok. 950 osób. Wszystkie służby, podobnie jak rok temu, spisały się na medal. Poinformowałem, że najwięcej krwi podczas akcji oddali podlascy strażacy – ponad 141 litrów. Policjanci oddali 65 litrów krwi, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej – 49 litrów, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego – 47 litrów, a żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej – ponad 45 litrów krwi. W zbiórki włączali się również uczniowie klas mundurowych oraz inni mieszkańcy województwa.

Zaznaczyłem, że akcja będzie kontynuowana w następnych latach podkreślając, że wszystkich, którzy się do niej włączają łączy służba dla Rzeczypospolitej.

W ogólnopolskiej zbiórce krwi „SpoKREWnieni służbą” oddano w sumie 6951 litrów krwi.

 

Spotkania było również okazją do wręczenia podziękowań funkcjonariuszom podlaskim służb mundurowych oraz żołnierzom, którzy oddali krew w ramach tegorocznej akcji.

 

Specjalne podziękowanie wręczyłem także mieszkańcowi Białegostoku Panu Tadeuszowi Targońskiemu, który uratował 2-letnie dziecko przed pożarem. W trakcie ewakuacji mieszkańców bloku przy ul. Konwaliowej mężczyzna mieszkający w sąsiedniej klatce nie zważając na trudną sytuację – wybuchy oraz dym wydobywający się z pomieszczenia, w którym rozwijał się pożar – pospieszył na ratunek 2-letniemu chłopcu i wyniósł go na zewnątrz.

 

Relacje medialne:

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/154102

http://bialystok.tvp.pl/36729932/podsumowanie-akcji-spokrewnieni-sluzba

http://www.bialystok.uw.gov.pl/Aktualnosci/09.04.2018+Podsumowanie+akcji+SpoKREWnieni+sluzba.htm