10 lipca 2020 roku wziąłem udział w briefingu prasowym, który poprzedził specjalny przejazd pociągu POLREGIO na trasie Białystok – Hajnówka – Białystok. Podczas briefingu zostało zapowiedziane zawarcie nowej umowy w sprawie świadczenia transportowych usług publicznych na lata 2021-2030 pomiędzy Spółką POLREGIO a Samorządem Województwa Podlaskiego.

W ramach tej umowy realizowane będą m. in. przewozy pasażerskie na zmodernizowanym odcinku linii kolejowej nr 52 (Lewki – Hajnówka) po 26 latach przerwy w regularnym kursowaniu tych pociągów.

Uruchomiona 100 lat temu pod koniec XIX wieku linia została zawieszona w 1994 roku. Na odcinku Hajnówka – Lewki od 2018 roku prowadzony był jedynie ruch towarowy. Obecne połączenie między Hajnówką, a stolicą województwa podlaskiego jest możliwe okrężną drogą przez Czeremchę, przez co podróżni muszą pokonać trasę dłuższą o kilkadziesiąt kilometrów. 

Zakres prac modernizacyjnych linii kolejowej nr 52 na trasie Lewki-Hajnówka obejmował: 27 kilometrów wymienionych torów, 22 przebudowane przejazdy kolejowe, 11 nowo wybudowanych obiektów inżynieryjnych – mosty i przepusty, budowa nowego przystanku: Mikłasze, 5 przebudowanych stacji i przystanków.

Zabierając głos powiedziałem między innymi:

Kolej ma służyć ludziom, a w poprzednich latach można było odnieść wrażenie, że spółki kolejowe służyły głównie same sobie. Teraz to się wreszcie zmieniło. Okazuje się, że to co przez ponad ćwierć wieku było niemożliwe, stało się możliwe. Nowa linia będzie dobrze służyła podróżnym i to dobry przykład na to, że niemożność da się przełamać.

 

Relacje medialne:

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/wraca-bezposredni-pociag-bialystok-hajnowka.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/186551

http://www.bialystokonline.pl/dobra-wiadomosc-dla-podroznych-wraca-bezposredni-pociag-bialystok-hajnowka,artykul,118877,1,1.html

https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/podlasie-umowa-z-polregio-na-10-lat-i-bezposredni-pociag-bialystokhajnowka-97629.html

https://bielsk.eu/bielsk-podlaski/28962-wraca-bezposredni-pociag-bialystok-hajnowka

https://www.bstok.pl/wraca-bezposredni-pociag-bialystok-hajnowka/

https://wspolczesna.pl/podlaskie-po-blisko-30-latach-wraca-bezposredni-pociag-z-bialegostoku-do-hajnowki-zdjecia-wideo/ar/c1-15073064

https://bialystok.tvp.pl/48916178/powrot-kolei