18 maja 2023 roku (czwartek) uczestniczyłem wraz z żoną w uroczystym zakończeniu inwestycji pn. „Przebudowa budynku mieszkalno – usługowego oraz adaptacja pomieszczeń na potrzeby Centrum Integracji Społecznej w Augustowie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie.

Do tej pory Centrum Integracji Społecznej nie miało swojej siedziby. Wyremontowane pomieszczenia będą przystosowane na różnego rodzaju pracownie (np. pracownię gastronomiczną) oraz pokoje szkoleniowe i miejsca spotkań psychologiczno-doradczych. Z pomocy Centrum Integracji Społecznej w Augustowie korzysta około 70 osób. Prace remontowe zabytkowej kamienicy kosztowały ponad 1 mln złotych. Inwestycję dofinansowano ze środków Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego.

Do zgromadzonych uczestników uroczystości powiedziałem m.in. „Gratuluję Centrum Integracji Społecznej efektu, który dzisiaj widzimy. Chcę pogratulować przede wszystkim działalności Centrum Integracji Społecznej, to rzeczywiście ciekawa inicjatywa, w mojej ocenie i w moim odbiorze jest to takie uzupełnienie tego, co czynią w sferze społecznej szczególnych potrzeb władze publiczne – rząd i samorząd. Nie wszystko jednak może zrobić rząd czy samorząd, trzeba jeszcze trzeciego podmiotu, który by uzupełnił te działania i to czynią stowarzyszenia, organizacje społeczne. Jestem pełen uznania i podziwu dla Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie. Osoby, które korzystają z Waszych usług, z możliwości, jakie stwarzacie, nie miałyby takiej szansy, gdyby nie Wasza działalność, miałyby większe problemy ze swoim miejscem w społeczeństwie, aktywnością i realizacją swoich potrzeb. Te środki są dobrze zainwestowane, bo służyć będą osobom, które z różnych przyczyn życiowych potrzebują wsparcia i pomocy w znalezieniu dostosowanej do ich możliwości pracy na terenie Miasta i Powiatu Augustowskiego. Rozwijajcie swoją aktywność w dalszym ciągu, warto to kontynuować.”

W uroczystości uczestniczyli : Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie Krzysztof Anuszkiewicz, ksiądz proboszcz Wojciech Jabłoński, samorządowcy, podopieczni Centrum Integracji Społecznej oraz zaproszeni goście.

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne:

https://augustow.naszemiasto.pl/centrum-integracji-spolecznej-ma-swoja-siedzibe/ar/c1-9327777

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/226613

https://bialystok.tvp.pl/69932574/18052023-godz-1830