13 kwietnia 2019 roku wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem wziąłem udział w uroczystym otwarciu 13-kilometrowego odcinka nowej obwodnicy Suwałk.

W swoim wystąpieniu zwróciłem uwagę, że ruch tranzytowy przez Suwałki przez dziesięciolecia był wielkim utrudnieniem dla mieszkańców i stanowił zagrożenie dla ich bezpieczeństwa:

Mieszkańcy Suwałk długo czekali na obwodnicę. Problemy zaczęły się w latach 80., kiedy transport ciężarowy ruszył przez miasto. Liczba ciężarówek na ulicach się zwiększała. Według szacunków przez miasto przejeżdżało od kilku do kilkunastu tysięcy ciężarówek na dobę. Ten koszmar i związane z tym uciążliwości dzisiaj się kończą. To historyczna chwila dla mieszkańców Suwałk i tych, którzy będą korzystać z tej drogi, oraz dla wszystkich, którzy będą przez Suwałki przejeżdżać. Od teraz będą one miastem spokojniejszym, bardziej przyjaznym do życia i bezpieczniejszym.

 

Jako poseł zabiegałem o budowę tej obwodnicy w wielu interpelacjach i wystąpieniach. Walczyli o to również mieszkańcy Suwałk oraz samorządowcy z regionu i wreszcie jest efekt. Te zabiegi były przez dłuższy czas nieskuteczne, ciągle coś przeszkadzało: były różne koncepcje przebiegu obwodnicy, brakowało pieniędzy, brakowało sprawności. Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości sprawnie przeprowadził tę inwestycję.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że Polska nie może się w pełni rozwijać bez dobrego transportu:

To ważne wydarzenie dla Polski, dla transportu drogowego naszego kraju i bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Suwałk i okolic. Tutaj kilkadziesiąt lat czekano na tę obwodnicę. Jest to również ważne z punktu widzenia gospodarki oraz wszystkich tych, którzy pragną, aby te nowoczesne drogi były swoistym silnikiem jej rozwoju. I one właśnie taką rolę również pełnią. Ale przede wszystkim celem podstawowym jest bezpieczeństwo.

W imieniu samorządów Suwalszczyzny głos zabrał Witold Kowalewski, starosta suwalski, który podziękował przedstawicielom rządu za doprowadzenie budowy obwodnicy do szczęśliwego zakończenia.

W uroczystości wzięli udział m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, europoseł prof. Karol Karski, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z województwa podlaskiego, przedstawiciele służb mundurowych, księża, samorządowcy oraz mieszkańcy Suwałk.

13-kilometrowa obwodnica Suwałk to drugi podlaski fragment międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Baltica, tj. trasy S61 łączącej kraje nadbałtyckie z zachodnią Europą. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu „Łącząc Europę” i kosztowała niemal 300 mln zł. Choć zabiegi o nią mialy miejsce od prawie 30 lat, sama jej budowa trwała dwa lata i dwa miesiące. 

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/167853

https://bialystok.tvp.pl/42190059/minister-adamczyk-otworzyl-obwodnice-suwalk

http://www.suwalki24.pl/article/3,obwodnica-suwalk-zostala-otwarta-koszmar-sie-skonczyl-wideo-i-zdjecia

https://kuriersuwalski.pl/suwalki/wiadomosci/3733-obwodnica-suwalk-otwarta-foto-zdjecia-otwarcie

https://bialystok.onet.pl/krok-w-strone-budowy-via-baltica-obwodnica-suwalk-oddana-kierowcom/86sx9d3

http://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/suwalki/obwodnica-suwalk-jest-juz-otwarta.html

https://www.tvp.info/42190138/wczesniej-brakowalo-pieniedzy-i-sprawnosci-teraz-jest-gotowa-chodzi-o-obwodnice-suwalk

Oddano do użytku obwodnicę Suwałk, która będzie stanowiła część drogi Via Baltica

Obwodnica Suwałk otwarta