12 maja 2019 roku (niedziela) wziąłem udział w odsłonięciu tablicy na budynku Izby Pamięci Przemysława Gosiewskiego w Kołakach Kościelnych (powiat zambrowski).

We wspomnieniu o śp. Przemysławie Gosiewskim, który w 2007 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Rady Ministrów, podkreśliłem, że był człowiekiem o wielu zdolnościach, który zawsze dotrzymywał słowa:

Notował wszystko, czy to w zeszycie, czy na kartce, czy w pamięci z czym ktokolwiek się do niego zwracał i nigdy nie zapominał o kierowanych do niego sprawach. Znany był z tego, że potrafił robić kilka rzeczy naraz, np. w Sejmie głosował, notował, sprawdzał kalendarz i odbierał telefony.

W uroczystościach udział wzięli rodzice śp. Przemysława Gosiewskiego, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski, podlascy parlamentarzyści, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy Kołaki Kościelne.

Odsłonięta i poświęcona tablica znajduje się na budynku Izby Pamięci Przemysława Gosiewskiego, którą w 2010 roku utworzyli Jego rodzice – Jadwiga i Jan Gosiewscy. Powstała ona w ich domu w rodzinnej miejscowości. W Izbie zgromadzono pamiątki z dzieciństwa, z czasów szkolnych oraz te związane z działalnością polityczną tragicznie zmarłego w Katastrofie Smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego, w tym wiele przedmiotów z jego biura poselskiego w Kielcach.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy w Kościele w Kołakach Kościelnych została odprawiona Msza Święta za dusze śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, śp. Przemysława Gosiewskiego oraz pozostałych Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/42596342/odslonieto-tablice-upamietniajaca-sp-przemyslawa-gosiewskiego

https://zambrow.org/artykul/w-kolakach-koscielnych/650220

W Kołakach Kościelnych odsłonięto tablicę śp. Przemysława Gosiewskiego w 55. rocznicę urodzin (foto)