27 maja 2023 roku (sobota) uczestniczyłem w odsłonięciu i poświęceniu pierwszego w Kraju pomnika w hołdzie Rodzinom Żołnierzy Niezłomnych, „wyklętych” przez komunistów za heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski z nową sowiecką okupacją po II wojnie światowej. Został on usytuowany obok Sanktuarium w Hodyszewie (Gmina Nowe Piekuty). 

Jest to pierwsza tablica, pierwsze podziękowanie, jakie pojawiło się w Polsce dla rodzin Żołnierzy Wyklętych. Na mosiężnej tablicy, poza okolicznościowym napisem i żołnierskim orzełkiem w koronie, przedstawiony jest żołnierz w polskim mundurze z żoną i dwójką dzieci oraz fragment wiersza napisanego przez córkę jednego z „Wyklętych” – kpt. Władysława Łukasiuka ps. „Młot” Panią Martę Ziembikiewicz: „Bite, więzione, męczone, takie zwykłe kobiety; skamieniałe z bólu jak Niobe, chciały dzieci swoje ocalić”.

Organizatorami uroczystości obok Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku były: Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku  władze gminy Nowe Piekuty, Szkoła Podstawowa w Nowych Piekutach oraz Sanktuarium pw. Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Asystę honorową pełnił 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Uroczystości zakończyły się koncertem patriotycznym w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego. 

Miałem zaszczyt podczas uroczystości odczytać list Marszałek Sejmu Pani Elżbiety Witek. (Treść Listu)

Od siebie dodałem: „Powinniśmy pamiętać o Żołnierzach, ale także o ich bliskich, bo oni także ponieśli ofiarę, konsekwencje walki ich najbliższych o rzeczywistą wolność Polski. Zostały zmarnowane w znacznym wymiarze życiowe szanse rodzin Żołnierzy Wyklętych. Zostały, można powiedzieć, przetrącone kręgosłupy ludzi, którzy chcieli służyć Polsce, a nie było to im dane, nie było to możliwe. Żołnierze, ich bliscy zginęli albo byli prześladowani, a członkowie rodzin również byli szykanowani, nie pozwalano im normalnie żyć, wciąż byli na cenzurowanym. Gorzkie jest to, że chociaż walka Żołnierzy Wyklętych trwała 18 lat – ostatni Żołnierz Niezłomny Józef Franczak, ps. ”Lalek” zginął w 1963 roku, to w wolnej Polsce trzeba było czekać aż 20 lat na ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, co stało się dopiero z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku. Trzeba teraz ten stracony czas nadrobić w naszych postawach i naszej wiernej służbie Ojczyźnie tak, by wartości, którym Oni służyli i za które oddawali życie były fundamentem życia publicznego i przyszłości Polski”.

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/70145666/odslonieto-pamiatkowa-tablice-w-hodyszewie

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/226991

https://wspolczesna.pl/w-holdzie-rodzinom-zolnierzy-wykletych-w-hodyszewie-odslonieto-tablice-upamietniajaca-tych-co-zachowali-pamiec-o-zamordowanych/ar/c15-17582217

https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/184953,quotW-holdzie-rodzinom-Zolnierzy-Wykletychquot-Nowe-Piekuty-Hodyszewo-26-27-maja.html