7 lutego 2020 roku (piątek) wziąłem udział w odprawie rocznej podsumowującej funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej w 2019 roku na terenie działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

Mł. bryg. Arkadiusz Buchowski – Komendant Miejski PSP w Suwałkach przedstawił aspekty działań ratowniczo-gaśniczych strażaków, jak również zagadnienia dotyczące inwestycji, które udało się zrealizować w ubiegłym roku.

Dane dotyczące działań ratowniczo-gaśniczych:

  • łączna ilość zdarzeń – 1175 (spadek o 22 w stosunku do 2018 roku)
  • pożary – 372 (spadek o 29)
  • miejscowe zagrożenia – 686 (wzrost o 15)
  • alarmy fałszywe – 117 (spadek o 8)

Podczas odprawy zwróciłem uwagę na osiągnięcia inwestycyjne dokonane w 2019 roku, na czele z zakończeniem budowy nowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą. Ten nowoczesny obiekt został oficjalnie otwarty 8 października ubiegłego roku.

Przypomniałem również, że zrealizowano ważne zadanie polegające na utwardzeniu placu manewrowego przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Suwałkach. Do użytku został oddany również plac manewrowy przy jednostce OSP w Płocicznie.

Ponadto trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu suwalskiego (OSP Rutka-Tartak, OSP Płociczno, OSP Podwysokie Jeleniewskie) pozyskały nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze. Dodałem, że w ubiegłym roku dzięki montażowi finansowemu dla jednostek OSP w województwie podlaskim zakupiono rekordową liczbę 31 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Podkreśliłem, że zdecydowane zwiększenie środków finansowych na Straż Pożarną sprawiło, że zarówno kondycja PSP, jak i jednostek ochotniczych uległa znaczącej poprawie, a poprzeczka w zakresie wzmacniania ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa została zawieszona wysoko.