25 września 2020 roku (piątek) uczestniczyłem w zorganizowanych w Suwałkach obchodach Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystości, które obyły się przy pomniku 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej w Suwałkach poprzedziła Msza Św. w kościele pw. Św. Wojciecha. Po Mszy Św. uczestnicy i zaproszeni goście udali się pod Pomnik, gdzie odśpiewano Hymn Państwowy, odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: 27 września 1939 roku, 81 lat temu powstała Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza organizacja wojskowo – polityczna, która potem miała swoje dalsze rozwinięcie, swoją kontynuację w postaci Związku Walki Zbrojnej, to decyzja z listopada 1939 roku, a następnie Armii Krajowej – największej podziemnej armii świata, która powstała z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w lutym 1942 roku.

Dzisiaj przywołujemy tamte zdarzenia pragnąc, aby były one inspiracją do poznawania tych kart naszej historii przez młodzież i kształtowania jej postaw. Nie ma prawdziwego patriotyzmu bez wiedzy o historii własnego narodu. To, co robimy tutaj dzisiaj nie jest tylko po to, żeby pamiętać. Pamięć jest naszą powinnością, ale to za mało. Chodzi o to, aby na tej pamięci budować nasze postawy wobec Ojczyzny. Aby była to tradycja, która umacnia w nas patriotyzm, miłość do Ojczyzny pojętą jako służbę Polsce w tych warunkach, jakie dzisiaj mamy. Dziś mamy niepodległość i bezpieczeństwo, którym cieszymy się od 30 lat. Wiemy jednak też, że w naszym położeniu geopolitycznym nic nigdy nie jest dane raz na zawsze. W związku z tym trzeba ciągłej troski, ciągłego czuwania i trzeba przede wszystkim tej gwarancji niepodległości, jaką jest bicie po polsku polskich sercpodkreśliłem.

Ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1998 roku Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia powołanie 27 września 1939 roku w okupowanej Warszawie organizacji konspiracyjnej – Służby Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. Nigdzie nie powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa. Podziemie nie tylko walczyło z okupantem, ale też niosło materialną pomoc więźniom i ich rodzinom, organizowało sądy i szkoły.

W rocznicowych obchodach udział wzięli kombatanci, duchowieństwo, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk.

 

Relacje medialne:

https://www.suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/obchody-dnia-polskiego-panstwa-podziemnego

https://radio5.com.pl/dzien-polskiego-panstwa-podziemnego/

https://wkusuwalki.wp.mil.pl/pl/articlesaktualnosci-2020-j/dzien-polskiego-panstwa-podziemnego/

https://www.youtube.com/watch?v=2Mda1HLen94