7 lipca 2019 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w uroczystości 100-lecia Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Rygałówce (gmina Lipsk, powiat augustowski).

Po Mszy Świętej odprawionej pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego Ks. Jerzego Mazura w ramach obchodów odbył się festyn parafialny, któremu towarzyszyły liczne konkursy sportowe, plastyczne, literackie, wernisaże i wystawy, przedstawienia artystyczne i prezentacje multimedialne.

Najstarsza informacja o istnieniu Parafii, ale jako grekokatolickiej, pochodzi z 1690 roku. Natomiast pierwsze starania mające na celu powołanie parafii katolickiej są datowane na początek 1911 roku. Widziano konieczność wydzielenia jej z parafii Lipsk. Późniejsza wojna uniemożliwiła powstanie parafii. Parafia rzymskokatolicka w Rygałówce została utworzona w 1919 roku. Erekcji parafii dokonał ks. biskup Antoni Karaś – biskup diecezji augustowskiej. Przez minione 100 lat funkcję gospodarza parafii pełniło 12 proboszczów. 

Zwracając się do zgromadzonych parafian i gości podziękowałem Księdzu Proboszczowi Grzegorzowi Zwierzyńskiemu za obfitującą  w dobre i wymierne owoce pracę duszpasterską, umacnianie wspólnoty parafialnej i patriotyzmu na terenach przygranicznych.

 

Relacje medialne:

http://augustow.naszemiasto.pl/artykul/parafia-w-rygalowce-swietowala-100-lecie-istnienia-zdjecia,5198065,art,t,id,tm.html

Rygałówka: 100-lecie Parafii pw. Przemienienia Pańskiego