30 października 2018 roku (wtorek) wspólnie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim oraz Wiceprezesem Krajowej Izby Kominiarzy Mirosławem Antosem wziąłem udział w konferencji inaugurującej społeczną akcję informacyjną „Czad i Ogień. Obudź Czujność”, która odbyła się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas konferencji zwróciłem uwagę, że czad to niebezpieczny zabójca, który potrafi przyjść niezauważenie i być bardzo groźny:

W naszych domach i mieszkaniach pojawia się groźny zabójca. Jego obecność jest szczególnie intensywna w ciągu jesienno-zimowych miesięcy, szczególnie od 1 listopada do 31 marca. Wchodzi bezszelestnie do naszych domów często wtedy, gdy śpimy. Nie słychać go, nie widać i nie czuć. Policja jest wobec niego bezradna. Straż Pożarna reaguje wtedy, gdy mamy do czynienia już z często tragicznymi skutkami jego działań. Co gorsze, ¼ społeczeństwa uważa, że wystarczy być ostrożnym, aby ochronić się przed jego działaniami i wierzy, że można go poznać po zapachu. A on jest niewidzialny, bezbarwny i bezwonny. To tlenek węgla zwany czadem.

Dodałem, że w walce z zagrożeniami zatruciami ważne są działania edukacyjno-profilaktyczne:

W ramach akcji na terenie całego kraju organizowane będą spotkania ze specjalistami Straży Pożarnej, podczas których poruszone zostaną tematy związane z pożarami i zatruciami tlenkiem węgla. Przed czadem trzeba bronić się świadomością, edukacją i wiedzą. Dlatego zaleciłem strażakom prowadzenie w całej Polsce, wzorem lat ubiegłych, działań edukacyjno-profilaktycznych, skierowanych zwłaszcza do osób starszych.

Rozdanie 420 czujek jest promocją tego sposobu zabezpieczania się przed działaniem czadu i dymu.  Chodzi o to, żeby Polacy wiedzieli, że jest taka możliwość i chcieli, dla własnego bezpieczeństwa, po te czujki sięgać oraz instalować je w swoich domach.

Celem akcji realizowanej przez MSWiA oraz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej jest podniesienie świadomości dotyczącej przyczyn i skutków pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Do udziału w akcji włączyło się m. in. Polskie Radio. Jego słuchacze, w ramach konkursów towarzyszących audycjom z udziałem ekspertów z zakresu pożarnictwa, będą mogli wygrać czujniki czadu i dymu. Urządzenia zostaną przekazane również beneficjentom Programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020, którzy realizują projekty skierowane w szczególności do seniorów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania zwiększające wiedzę na temat tlenku węgla. W walce z tym zagrożeniem może pomóc rządowy program „Czyste powietrze”. Dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa łatwiejsza ma być wymiana m. in. pieców węglowych na bardziej ekologiczne oraz termomodernizacja domów jednorodzinnych.

W działania zwiększające świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie nieprawidłowa eksploatacja urządzeń (np. grzewczych), włącza się od kilku lat także Krajowa Izba Kominiarzy. W ramach akcji „Zaproś kominiarza” edukuje się głównie dzieci, młodzież i seniorów.