26 kwietnia 2021 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w obchodach 81. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 13 członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej, których doczesne szczątki spoczywają w  Lesie Szwajcarskim nieopodal Suwałk, na terenie gminy Jeleniewo. Była to pierwsza na   Suwalszczyźnie i jedna z pierwszych w Polsce struktura konspiracyjna zorganizowana do  podziemnej walki z niemieckim okupantem.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach na czele ze Starostą Suwalskim Witoldem Kowalewskim. Rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego przez zgromadzonych ( z zachowaniem zasad sanitarnych wynikających z epidemii coronavirusa) przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych i społecznych. Starosta Witold Kowalewski przypomniał nazwiska 13. rozstrzelanych w tym miejscu bohaterów.  Następnie Naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w  Białymstoku dr Jarosław Schabieński przedstawił informację historyczną na temat wydarzeń sprzed 81 lat.

Swoje wystąpienie rozpocząłem od przypomnienia słów Zygmunta Krasińskiego z „Psalmów przyszłości”: Niczym Sybir, niczym knuty/ I cielesnych tortur król,/ Lecz Narodu duch otruty/ To dopiero bólów ból, odnosząc je do zdarzeń z okresu II Wojny Światowej.

Polacy, w tym mieszkańcy patriotycznej Ziemi Suwalskiej nigdy nie poddali się zniewoleniu i okupacji– powiedziałem m.in. w swoim krótkim przemówieniu. Dowodem tego jest walka i bohaterstwo 13  żołnierzy, którzy zostali tutaj zamordowani 81 lat temu. Polskie dzieje to przede wszystkim historia heroizmu, walk o niepodległość Ojczyzny, ale także, niestety, historia towarzyszącej mu zdrady. Żołnierze grupy kap. Stanisława Bielickiego zostali wydani w ręce hitlerowskich Niemców przez konfidenta. Podobne sytuacje miały miejsce w przypadku Obławy Augustowskiej. Trzeba o tym pamiętać.

Ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać o bohaterach i ich ofierze, bo tylko to nadaje jej sens i uczy patriotyzmu. Niech ta pamięć i dzisiejsze uroczystości wzmocnią nasz patriotyzm i naszą służbę Polsce.

Wspólnie z dowódcami i oficerami Wojska Polskiego złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy Pomniku Członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej. To samo uczyniły inne uczestniczące w  uroczystości delegacje.

Obchody zakończyły się wspólnym odśpiewaniem Roty.  

Relacje medialne:

Pamiętali o bohaterach

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/199088

https://bialystok.tvp.pl/53491783/81-lat-temu-niemcy-rozstrzelali-czlonkow-tymczasowej-rady-ziemi-suwalskiej