19 lipca 2020 roku uczestniczyłem w obchodach upamiętniających 75. rocznicę Obławy Augustowskiej, które odbyły się w Gibach (powiat sejneński). Uroczyste obchody Narodowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, zaś Honorowym Patronatem uroczystości zostały objęte przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przeze mnie jako Posła Rzeczypospolitej Polskiej.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji pomordowanych przed Kościołem pw. św. Anny w Gibach. Następnie uczestnicy uroczystości (przedstawiciele władz państwowych, samorządów i służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy oraz członkowie rodzin ofiar Obławy Augustowskiej) przemaszerowali na Wzgórze Krzyży, by oddać hołd ofiarom Obławy Augustowskiej.

Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego.

Pod Krzyżem upamiętniającym ofiary Obławy Augustowskiej odczytałem list Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości.

List Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z okazji uroczystych obchodów 75. rocznicy Obławy Augustowskiej

 

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że wciąż trwa walka o prawdę o Obławie Augustowskiej:

Bitwa o pamięć nie jest łatwa, a najtrudniejsza jest bitwa o prawdę. Bitwa o pamięć o Obławie Augustowskiej trwa nadal, podobnie jak o pamięć o Katyniu czy o innych wydarzeniach historycznych. Ostatnie lata przyniosły zdecydowany postęp w tej walce. Wciąż nie mamy wiedzy o tym, gdzie spoczywają doczesne szczątki ofiar Obławy. Nie ustaniemy, aż jednak wszystko zostanie ujawnione. Proszę o wytrwałość, wiarę i współpracę.

Obława Augustowska była największą akcją pacyfikacyjną przeprowadzoną przez sowieckie i polskie komunistyczne formacje wojskowe i polityczne po II wojnie światowej, tj. NKWD, oddziały Armii Czerwonej, UB, MO, 1. Pułk Praski Ludowego Wojska Polskiego, PPR. Działacze podziemia niepodległościowego oraz przedstawiciele miejscowej ludności, którzy sprzyjali partyzantom zostali aresztowani, byli poddawani brutalnym przesłuchaniom i torturom, a część z nich została zamordowana.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji Rodzin zrzeszonych w Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z ks. prałatem Stanisławem Wysockim na czele, polskim, ale także rosyjskim historykom skupionym w stowarzyszeniu „Memoriał” wiemy, że liczba pomordowanych w Obławie patriotów poakowskiego podziemia niepodległościowego wyniosła nie około 600, jak do niedawna sądzono, ale nawet 2000 osób.

My, rodziny najbliższych, zamęczonych i zamordowanych, przeżywamy nadal traumę z powodu dotychczas nieodkrytej prawdy o dokonanym ludobójstwie (…) Pragnę przypomnieć, że od 1992 roku na mocy specjalnej delegacji, którą otrzymałem od Biskupa Ełckiego – to miejsce i postawiony tu przy Krzyżu ołtarz zostały wówczas przeze mnie pobłogosławione. Od tego czasu właśnie to Wzgórze stało się dla nas miejscem świętym, wyjątkowym; stało się symboliczną Nekropolią, gdzie czcimy i oddajemy należną cześć Męczennikom i Bohaterom Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 roku.

5 lat temu w 70. rocznicę Obławy – wobec Boga (…) jako naoczny świadek tragicznej Obławy wypowiedziałem słowa przebaczenia w imieniu własnym i tych, którzy także pragnęli wybaczyć. „Wybaczam zbrodniarzom i katom, którzy dokonali na naszych Najbliższych ludobójstwa”.

Pragnę wobec wszystkich obecnych, w imieniu rodzin ofiar Obławy w sposób szczególny podziękować Panu Ministrowi Jarosławowi Zielińskiemu za to, że z tak wyjątkową determinacją dążył do osiągnięcia tych ważnych znaków upamiętnienia zbrodni ludobójstwa w czasie Obławy i za to, że nie dopuścił do tego, aby zbrodnia ludobójstwa Obławy Augustowskiej stała się sprawą lokalną, o co zabiegała opozycja, a wręcz przeciwnie, dzięki staraniom Pana Ministra Obława Augustowska otrzymała rangę sprawy ogólnopaństwowej – powiedział ks. prał. Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 w Augustowie.

 

Relacje medialne:

https://www.tvp.info/49032261/uroczystosci-75-rocznicy-oblawy-augustowskiej

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/186868

https://radio5.com.pl/75-rocznica-oblawy-augustowskiej-2/

https://www.radiomaryja.pl/informacje/w-gibach-odbyly-sie-uroczystosci-upamietniajace-75-rocznice-oblawy-augustowskiej/

https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/8851,75-rocznica-Oblawy-Augustowskiej.html

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/103104,75-rocznica-Oblawy-Augustowskiej-Giby-19-lipca-2020.html