8 września 2018 roku (sobota) uczestniczyłem w obchodach 74. rocznicy bitwy 9 Pułku Strzelców Konnych z Niemcami w rejonie Osowych Grzędów. Uroczystości poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rajgrodzie.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że chociaż od tej bitwy mija już ponad 70 lat, to pamięć o niej jest wciąż żywa. Dodałem, że naszym obowiązkiem jest czcić bohaterów oraz przekazywać obecnym i przyszłym pokoleniom prawdę historyczną. Podziękowałem również organizatorom tegorocznych obchodów, które stanowią ważny wkład w kształtowanie nie tylko świadomości historycznej mieszkańców regionu, ale i współczesnego patriotyzmu Polaków.

Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy pomniku – obelisku. Odczytany został apel pamięci, a kompania honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oddała salwę honorową. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie wykonując pieśni i deklamując patriotyczne wiersze.  

W obchodach udział wzięli również Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele administracji samorządowej i służb mundurowych, młodzież oraz kombatanci.

Bitwa w rejonie Osowych Grzędów była jedną z największych bitew partyzanckich stoczonych podczas II wojny światowej na terenie obecnego województwa podlaskiego. W lasach pod Grzędami około 350 polskich partyzantów stoczyło krwawą walkę z przeważającą pod względem liczebności i uzbrojenia armią niemiecką. Walki trwały dwa dni (8-9 września 1944 roku). Obok żołnierzy Wehrmachtu w operacji przeciw partyzantom na bagnistym terenie wzięły też udział jednostki SS i pododdziały żandarmerii. W czasie bitwy 9. PSK AK poniósł duże straty – zginęło i rannych zostało około 100 partyzantów, w tym m. in. dowódca pułku rtm. Wiktor Konopko ps. „Grom”.