13 grudnia 2020 roku odbyły się w Suwałkach, tak jak w całym kraju, obchody 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Ofiar Stanu Wojennego w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach.

Następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie miały również miejsce przemówienia okolicznościowe oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II i pod Dębem Wolności w parku im. Konstytucji 3 Maja.

Ze względu, że nie mogłem osobiście uczestniczyć w tych uroczystościach prosiłem, aby przygotowany przeze mnie list okolicznościowy odczytał Przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Suwałkach Pan Jacek Juszkiewicz.

Walka, odwaga i niezłomna postawa ludzi „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji, którym dzisiaj składamy hołd za to, że nie poddali się w drodze do wolnej Polski przyniosły naszej Ojczyźnie niepodległość, suwerenność i demokrację, a narodom Europy Środkowo-Wschodniej niepodległy byt państwowy i powrót do europejskiej wspólnoty. Dzięki temu upadł mur berliński, a Niemcy mogli znaleźć się znowu w swoim zjednoczonym państwie.

Pełna treść listu z okazji 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/193741

https://radio5.com.pl/obchody-39-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego/

https://www.suwalki24.pl/article/1,39-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego

https://suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/39-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-polsce